Lepidlo na asfaltové pásy – Jak správně za studena lepit asfaltové pásy?

Lepidlo na asfaltové pásy za studena

Lepidlo na asfaltové pásy za studena láká na práci bez plamenů. Při jeho použití je však třeba nejen zvolit vhodné lepidlo, ale též ten pravý asfaltový pás, který je pro fixaci lepidlem určen.

Myšlenka lepit asfaltové pásy není žádným novým nápadem. Ruku v ruce s ní však někteří domácí kutilové umí (s průběžně se měnící nabídkou lepidel a hmot na trhu) stále znovu „objevovat“ nová a nová lepidla (nebo ještě hůř polyuretanové pěny), kterými se snaží „lépe“ přilepit asfaltový pás k podkladu (bez ohledu na fakt, zda jsou k tomu určena). Co je třeba vědět o tom, jak lepit asfaltové pásy?

Lepidlo na asfaltové pásy a jeho úskalí

Lepení za studena je další možností pokládky, přičemž se ovšem nejedná o alternativu „lepení“ pokládkou do asfaltové hmoty nebo natavování asfaltových pásů! Každý z uvedených procesů totiž probíhá jinak. Platí, že tyto způsoby lze využít vždy jen kombinaci s materiály k němu určeným.

Svaz výrobců asfaltových pásů již v roce 2015 vydal v reakci na lepení asfaltových pásů různými typy lepidel oficiální stanovisko k lepidlům pro lepení asfaltových pásů, vztahující se na řešení plochy střechy i detailů střechy, které hovoří následovně (zestručněno):

 1. Speciální lepidla
  Lepidla na asfaltové pásy musí být k tomuto účelu přímo určena výrobcem lepidla, nebo pásu.
 2. Pásy kompatibilní s lepením
  Asfaltové pásy musí být vhodné pro lepení lepidlem. Obvykle mají tyto pásy na spodní straně jemný posyp, nebo textilii.
 3. Nevhodná lepidla nezaručí správnou funkci
  Při nevhodném výběru nebo použití lepidla riskujete správnou funkci střešního pláště, nebo porušení vlivem povětrnostních podmínek.
 4. PU lepidly není možné dosáhnout vodotěsnosti přesazích pásů
  Pro spolehlivé zajištění těsnosti přesahů pásů je třeba se vždy řídit pokyny výrobce asfaltových pásů.

Penetrační nátěry pod asfaltové pásy se v případě lepení provádí podle stavu podkladu (na bezprašných a čistých podkladech nemusí být penetrace vždy nutná).

Přestože na trhu naleznete přímo určená lepidla pro lepení asfaltových pásů za studena, nejčastěji se jeví ve více ohledech jako nejvhodnější způsob lepení použitím samolepicích asfaltových pásů.

„Studená“ pokládka samolepicích pásů

Samolepicí asfaltové pásy výrobci vytvořili pro pokládku „za studena“ bez použití lepidel. Využití nacházejí nejen v případech, kdy je třeba asfaltové pásy fixovat v prostředích plamenům zapovězeným. Ať už z důvodů ochrany konstrukčních prvků stavby, nebo při realizaci v prostředí se zvýšeným rizikem vzniku požáru.

Samolepicí pásy je možné pokládat až 6x rychleji oproti pokládce natavováním. Jejich „tajemství“ se doslova ukrývá v samolepicí vrstvě pásu, kterou netvoří žádné speciální lepidlo, ale „jen“ a pouze použitý druh asfaltové směsi.

Ačkoliv je práce se samolepicími pásy jednoduchá, vyplatí se nepodcenit podmínky při jejich aplikaci:

 1. Teplota
  Konstrukce, materiál a ovzduší nesmí mít nižší teplotu, jak 10 °C a vyšší než 30 °C.
 2. Na penetraci nešetřete
  Kvalitní penetrace podkladu se vždy vyplatí. Hladký a lesklý povrch pomůže správné přilnutí pásu.
 3. Vyšší svislé plochy mechanicky fixujte
  V případě svislých ploch vyšších než 60 cm je pásy zajistit proti sjíždění mechanickou fixací.
 4. Správné kladení vrstev = správná funkce střechy
  Je klíčové dodržet jednotlivé přesahy minimálně 12 cm pro příčné a minimálně 8 cm pro podélné. Vrstvy musí být posunuty tak, aby nikdy nebyly podélné a příčné přesahy nad sebou.

Více podrobností najdete ve článku samolepicí asfaltové pásy.

Stáhněte si návod:

Jak správně za studena lepit asfaltové pásy