Jaké praktické zkušenosti se zelenou střechou, mohou pomoci při jejím návrhu, realizaci a údržbě? Přinášíme nejčastěji skloňovanou pětici zkušeností a doporučení.
5 praktických zkušeností se zelenou střechou
1. Šetřete jen na těch správných místech
O dlouhé životnosti zelené střechy se dá mluvit jen ve chvíli, kdy je poctivě a správně provedená hydroizolace a konstrukce zelené střechy. Pokrytím hydroizolační vrstvy substrátem se navíc životnost této vrstvy obvykle prodlužuje. Ovšem jen v případě, že je zvolená a zpracovaná správně a kvalitně. Pokud vás překvapila cena zelené střechy, tak v těchto oblastech se rozhodně šetřit nevyplatí.
Podobně se nesnažte „přelstít“ přírodu ve vhodné skladbě rostlin. Na specifickém místě, kterým zelená střecha je, neroste jen tak něco. Existují spořiví investoři, kteří místo „drahých“ rozchodníků zaseli trávu a v parných dnech ji viděli zelenou naposledy.
Stejně obezřetní buďte v úsporách ohledně substrátu, zejména u šikmých střech. Odolejte „moudrým“ radám a nenahrazujte jej zeminou. Šikmá zelená střecha se vám pak odvděčí hned při prvním velkém přívalovém dešti. Substrát se nasytí vodou (přebytečná voda odteče drenáží) a na střeše zůstane. Zeminu nekompromisně odplaví (není tolik propustná).
Ušetřit naopak můžete například tím, že si rostlinky v dostatečné zásobě předpěstujete a rozmnožíte sami.
2. Pro nejlepší vzhled pravidelně pečujte
Bezúdržbová zelená střecha neexistuje. Přesto je možné o střechu pečovat více, nebo méně. Při pravidelné péči docílíte nejlepšího vizuálního dojmu. Z praktického hlediska je šikovné sestříhávat traviny (nebudou polehávat a zastiňovat ostatní rostliny) a vytrhávat náletové rostliny (například akáty, které jsou velmi invazivní).
3. Při zakládání střechy si pomozte „osvědčenými“ recepty
U šikmé střechy si můžete pomoci osvědčenými zahradnickými recepty. Do substrátu položte kokosovou, nebo jutovou síť. I u větších sklonů udrží substrát na svém místě, brání jeho vysychání a postupným rozkladem rostliny i hnojí. Jutová síť se rozloží přibližně do dvou let, té kokosové to trvá ještě o rok déle.
4. Na výsledky u rostlin nespěchejte
Rostlinstvo se na zelené střeše stabilizuje přibližně za 2-3 roky. Výrazně pomoci můžete dosazováním prázdných míst, odstraňováním plevelů a střídmou pomocí se zálivkou.
Rostlinky si můžete též rozmnožit a předpěstovat předem a při realizaci střechy mít dost vlastních zásob k osázení. Čím víc – tím líp. Osázený substrát lépe odolává povětrnostním vlivům.
5. Opatrně přihnojujte a zavlažujte jen zřídka
Dobře navržená a osázená extenzivní střecha nevyžaduje zalévání. Dokonce ani v těch nejparnějších dnech. Zavlažovat můžete pro lepší a rychlejší růst rostlinek.
Zde platí, že méně znamená více. Skladba rostlin pro extenzivní střechy je suchomilná, nepřehánějte tedy své puzení pomoci s trochou vody.
Při hnojení postupujte opatrně. U dodaných rostlin dle pokynů realizační firmy, v případě vlastní výsadby jednou ročně dlouho působícími hnojivy.