Jak na pohodlné řezání asfaltových pásů? Použijte nůž na asfaltovou lepenku!

Řezání asfaltových pásů

Nejste si jistí, jak správně na řezání asfaltových pásů? Nespoléhejte se na rady kutilů v diskusních fórech, ale vybavte se kvalitním nářadím. Práce s ním je pohodlná, rychlá i přesná. Zároveň nezruinuje vaši peněženku.

Řezání asfaltových pásů se někdy nevyhnete. Ať se jedná o pokládku asfaltových pásů na střechu, do spodních staveb, nebo při realizacích asfaltových pásů v rozích a koutech, kde je třeba z role pásu vytvořit vhodný díl (co do tvaru i velikosti).

Řezání asfaltových pásů není věda. Přesto se potkáte s návody, nad kterými zůstává „rozum stát“

Je pravděpodobné, že jste při hledání informací o řezání asfaltových pásů na internetu narazili na domácí kutily, kteří se dělí o své zkušenosti a postupy.

„Napadlo mě, že bych asfaltovou lepenku řezal přímo v rolích, abych ušetřil čas. Flexou se starým diamantovým kotoučem to bylo hned.“

„Nejdřív jsem k řezání asfaltových pásů použil zkrácený kuchyňský nůž. Potom mi zedníci ukázali jak správně na to. Celou roli rozmotali a lepenku zatížili dlouhou fošnou a podle ní ji postupně odtrhávali jako papír.“

„K řezání asfaltové lepenky jsem zkusil starší obloukovou pilu. Měla list o střední velikosti zubů, který jsem během řezání chladil vodou, aby se nehřál a nelepil.“

Nejen k výše uvedeným, ale též k naprosté většině dalších musíme bohužel pouze dodat: takto ne.

Čím správně řezat asfaltové pásy?

Čepele pro nůž na řezání asfaltových pásů

I v případě, kdy potřebujete řezat asfaltové pásy pouze jednorázově, vyplatí se vám investovat do speciálního nože na řezání pásů a lepenek. Internetové ceny těchto nožů startují už od 150 Kč.

Pro označení dlouhých linií řezu můžete použít lajnovací šňůry, tzv. „brnkačky“. Brnkačka je šňůra obalená křídou, nebo namočená v barvivu. Šnůra se mezi dvěma body přiměřeně napne nad rozvinutým asfaltovým pásem. Poté se mírně zdvihne, pustí a „brnknutím“ proti pásu na něm vykreslí přímku. Lze jí koupit v každém hobbymarketu či stavebninách.

Nůž na řezání asfaltových pásů a lepenek je speciální nůž. Na trhu naleznete modely s pevnou čepelí i s čepelemi výměnnými, které lze pomocí jednoduchého mechanismu měnit podobně, jako se mění čepele na tzv. „zalamovacích nožích“. Z bezpečnostních důvodů bývají čepele nožů na asfaltové lepenky také vysouvací.

Podobně, jako na zalamovacích nožích mají některé modely zásobník na náhradní čepele. Jedná se o praktickou vlastnost, neboť charakter práce někdy vyžaduje jak čepele s háčkem, tak provedení s rovnou špičkou.

  • Čepel s háčkem
    Slouží ke snadnému řezání asfaltových pásů nejen v liniích na větších plochách, ale též k detailním kruhovým a obloukovým řezům.
  • Čepel s rovnou špičkou
    Čepel s rovnou špičkou nachází uplatnění všude tam, kde by se háček mohl zachytit o podklad, nebo o předchozí vrstvu asfaltové lepenky. Využijete jej např. při řezání samolepicích asfaltových pásů, nebo pro jemné naříznutí separačních silikonových fólií. U těchto čepelí při práci dbejte zvýšené opatrnosti, kdy hrozí proříznutí podkladu/podkladového pásu.

V dobách „izolatérského pravěku“ izolatéři i podlaháři vytvářeli nože sami ze špachtle (na které vybrousili háček). Skuteční profesionálové dnes pro řezání pásů používají izolatérský nůž s háčkem. V době, kde jej lze koupit v každé stavební a hobby prodejně, je absence této základní potřeby každého izolatéra v jeho nářadí doporučením k jeho okamžitému odvolání z provádění prací.

Stáhněte si návod:

Jak a čím správně řezat asfaltové pásy