Nejlepší asfaltové šindele – Které to jsou a jak je poznat?

Nejlepší asfaltové šindele

Vybíráte podle ceny, nebo podle kvality? Pokud je pro vás kvalita a výdrž (jdoucí spolu ruku v ruce) důležitá, vyberte si jen ty nejlepší asfaltové šindele!

Asfaltový šindel (někdy též kanadský šindel) je lehká střešní krytina, která úspěšně a spolehlivě odolává i náročnému počasí. S ohledem na jeho rozšířenost je možné na trhu „potkat“ široký sortiment výrobků s různými vlastnostmi a za různé ceny.

Jaké jsou ty nejlepší asfaltové šindele? Pro účel tohoto článku je definujeme jako spolehlivé výrobky, s jistým původem, zárukou a garancí funkce.

Z čeho jsou tvořeny asfaltové šindele?

Nosnou vložku moderních asfaltových šindelů tvoří kvalitní kompozitní textilie a umělá vlákna. Na ně je nabalována vybraná asfaltová hmota a vzniká asfaltový pás (dle použitého typu asfaltu oxidovaný asfaltový pás, nebo modifikovaný asfaltový pás). Vzniklý asfaltový pás je dále ošetřen minerálním posypem, který výslednou krytinu chrání před UV zářením a podílí se i na finálním designu.

Z asfaltového pásu s posypem jsou poté pomocí speciálního stroje vysekány jednotlivé tvary šindelů. To umožňuje pohodlné lokální opravy střešního šindele po jednotlivých kusech (vyseknutých tvarech).

Nejčastějšími tvary, které na trhu potkáte jsou bobrovka, obdélník, delta a hexagonal, barvy typicky červená, modrá, zelená, hnědá a černá dle požadavků zákazníka.

Podle čeho se poznají nejlepší asfaltové šindele?

Nejlepší asfaltové šindele jednoznačně dlouho vydrží. Životnost takových šindelů se pohybuje od 5 do 20 let pro oxidované asfaltové šindele a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele. Jaké jsou předpoklady dlouhé životnosti?

 1. Jasné deklarované vlastnosti na technickém listu výrobku
  • množství asfaltové hmoty
  • tloušťka
  • typ použité nosné vložky
  • pevnost atd.
 2. Odpovídající cena výrobku
  Kvalita a cena obvykle kráčejí ruku v ruce, a proto u „superlevných“ výrobků nelze očekávat vlastnosti odpovídající těm nejlepším asfaltovým šindelům. Pokud stojíte o dlouhou životnost, porovnejte u výrobků společně s cenou též:

  • tloušťku,
  • množství asfaltové hmoty,
  • laminaci,
  • typ použitého asfaltu,
  • typ vložky,
  • velikost samolepicích bodů (+ jejich účinnost).
 3. Norma, kterou výrobek splňuje
  Pro důležité stavby by měl zvolený šindel odpovídat evropské normě EN 544 pro střešní asfaltové šindele. Pokud má na obalu výrobce označeno ETA (evropské technické posouzení), je vhodné takový použít šindel pouze na méně významné stavby, jako jsou altány, kůlny, apod.
  Zjednodušeně si dokument ETA můžete představit jako výjimku z evropských norem. Dokumenty ETA se vydávají na výrobky, na které nejsou vydány evropské normy, nebo se od nich odchylují (svůj vlastní dokument ETA má pak každý z výrobců).Bývá obvyklé, že šindele vyráběné dle ETA mívají nižší množství asfaltové hmoty a/nebo gramáž nosné vložky, přičemž se tyto úspory promítají do nižší přilnavosti ochranného posypu, nebo nižší lepivostí samolepicích bodů.
  U renomovaných výrobců se jedná o spolehlivou ekonomickou kategorii produktů s výhodným poměrem cena/výkon. U nerenomovaných firem je na místě pečlivá kontrola technických parametrů výrobku.
 4. Kompatibilita s klíčovými doplňky
  Asfaltové šindele musí být zcela kompatibilní se všemi doplňky, které na střeše použijete. Ty jsou totiž pro spolehlivou a dlouhodobou funkci střechy stejně důležité, jako šindele. Od podkladních asfaltových pásů, přes hřebíky a asfaltové tmely, lepidla a hmoty.
 5. Kvalitní provedení prací
  Kvalita pokládky, zvolená konstrukce krovu a správné řešení odvětrání střechy.

Při rozhodování o nákupu výrobků zohledněte též záruční podmínky výrobce, které ledacos napoví.