Střešní asfaltový šindel – spolehlivá a levná střešní krytina

Střešní asfaltový šindel

Střešní asfaltový šindel je lehkou střešní krytinou s více než stoletou tradicí. Je oblíbený pro svou cenovou dostupnost a nenáročnou montáž. Tu při dodržení správného montážního postupu zvládne i průměrně zručný domácí kutil.

Asfaltových šindelů se není třeba bát

Střešní asfaltový šindel není pouze doménou zahrádkářů a chatařů. Naopak! Stejně jako klasická lepenka na střechu je i asfaltový šindel plnohodnotnou lehkou krytinou, kterou můžete s klidným svědomím použít pro:

Zapomeňte na špatnou pověst, kterou u nás střešní asfaltový šindel získal počátkem devadesátých let. Tu má na svědomí záplava prodejců nekvalitních asfaltových pásů s posypem a jejich následná neodborná pokládka.

Střešní asfaltové šindele najdete na střechách v Kanadě a hlavně v USA, kde jsou nejpoužívanější krytinou a s úspěchem se vyrábí již více než 100 let. Lidově u nás je proto označován jako kanadský šindel.

Při dodržení všech podmínek pokládky (viz návod jak položit střešní šindel) odolává silnému větru, tedy do 12 m/s. Při opakovanému vystavení síle 12 m/s až 18 m/s může dojít k postupnému snížení životnosti a následné nutnosti opravy střešního šindele.

5 výhod střešních asfaltových šindelů

 1. Nízká hmotnost
  Asfaltový šindel je krytina, která zanedbatelně zatěžuje konstrukci střechy.
 2. Rychlá instalace
  Pokládání je rychlé. Šindel lze pohodlně přizpůsobit architektuře střechy.
 3. Dlouholetá životnost
  Při vhodném výběru šindelů a správném postupu montáže dlouho vydrží.
 4. Jednoduchá údržba
  Správně vybraný a dobře položený asfaltový šindel stačí pouze jednou za čas zbavit nánosu listí/prachu a provést kontrolu dle desatera pro údržbu asfaltových střech.
 5. Nízká cena

Levná střecha s životností až 50 let

Asfaltový šindel

Životnost šindelů vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, zvolené konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy. Pohybuje se od 5 do 20 let pro šindele z  oxidovaných asfaltových pásů a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele.

Mějte na paměti, že všechny střešní asfaltové šindele v průběhu své životnosti různě rychle „plešatí“. To znamená, že ztrácejí svůj hydrofobizovaný vrchní posyp. Rychlost se odvíjí od kvality výroby šindele a správného konstrukčního řešení střešního pláště.

Zatímco kvalitu výrobního materiálu (musí mít vyšší přilnavost než ten pro použití na plochých střechách) neovlivníte, dobře navržené konstrukční řešení střechy pod palcem mít můžete. Předpokladem k úspěchu je správně připravený podklad pro asfaltový šindel a správný způsob pokládky (včetně speciálních hřebíků na asfaltové šindele).

Pozor! Na asfaltových střešních šindelích nesmí namrzat srážky. To znamená, že řešení střešního pláště musí být přímo navrženo tak, aby se tento efekt nevyskytoval. Právě při namrzání srážek na asfaltovém šindeli dochází k vytrhávání jednotlivých granulí posypu. Úplným destruktivním důsledkem tohoto efektu je pak až trhání jednotlivých šindelů.

Jak poznat kvalitní střešní asfaltový šindel?

Základem výroby střešního asfaltového šindele je asfaltová lepenka, tedy „nekonečný“ asfaltový pás, ze kterého jsou strojově vysekávány požadované tvary: bobrovka, obdélník, delta a hexagonal.

Nosná vložka je pro střešní asfaltový šindel základ

Vybírejte vždy šindele na nosných vložkách z nenasákavých materiálů (jako je například netkaná skelná textilie) a také hlídejte její gramáž. Lze říci, že čím je vložka těžší, tím je šindel kvalitnější.

Hlídání kvality asfaltového šindele

Rozhodně doporučujeme zvolit střešní asfaltové šindele od výrobce, který transparentně deklaruje co nejvíce vlastností výrobku na technickém listu. Jedná se o množství asfaltové hmoty, tloušťku, typ použité vložky, pevnost atd.

Obecně platí, že pro důležité stavby by měl odpovídat šindel evropské normě EN 544 pro střešní asfaltové šindele. Pokud má na obalu výrobce označenou výjimku ETA z této normy, je vhodné použít takový šindel pouze na méně významné stavby, jako altány, kůlny, apod.

Cenu finálního výrobku významně určuje tloušťka, laminace, modifikovaný asfalt, typ vložky a velikost samolepicích bodů (+ jejich účinnost). Při rozhodování, který asfaltový šindel je nejlepší, se zaměřte právě na tyto vlastnosti.